Friday, May 24, 2024

IEBC gazettes 45 Governors-elect ahead of Thursday’s swearing in ceremonies

Independent Electoral and Boundaries Commission (IEBC) has gazetted all the 45 governors-elect and their deputies.

The gazette notice by the commission chairperson Wafula Chebukati comes ahead of Thursday’s swearing in ceremonies.

Swearing in

According to the law all the newly elected governors are supposed to be sworn in 10 days after being declared winners.

In exercise of the powers conferred by Article 88(4),180(1),(2),(4),(5) and (6) of the Constitution of Kenya, the Independent Electoral and Boundaries Commission hereby declares that the persons whose names are listed as County Governors and Deputy County Governors

IEBC

The swearing-in ceremony is supposed to take place on the first Thursday after the lapse of the ten days not earlier than 10.00 am and not later than 2.00 pm

“In exercise of the powers conferred by Article 88(4),180(1),(2),(4),(5) and (6) of the Constitution of Kenya, the Independent Electoral and Boundaries Commission hereby declares that the persons whose names are listed as County Governors and Deputy County Governors,” reads the notice in part.

Postponed Polls

IEBC postponed the general-elections in Mombasa and Kakamega governor races to Monday, August 29th.

The 45 governors include; Benjamin Cheboi (Baringo), Hillary Barchok (Bomet), Wesley Rotich (Elgeyo Marakwet), Cecily Mbarire (Embu), Eric Mutai (Kericho), Kimani Wamatangi (Kiambu), Anne Waiguru (Kirinyaga), Fatuma Achani (Kwale) and Joshua Irungu for Laikipia county.

Irungu Kang’ata (Murang’a), Johnson Sakaja (Nairobi), Susan Kihika (Nakuru), Stephen Sang (Nandi), Patrick Ole Ntutu (Narok), Moses Kiarie Badilisha (Nyandarua), Mutahi Kahiga (Nyeri), Jonathan Lati (Samburu), Muthomi Njuki (Tharaka Nithi), Jonathan Bii (Uasin Gishu), and Simon Kachapin (West Pokot) were gazetted as governors-elect.

Others include Abdi Hassan of Isiolo, Lusaka Kenneth (Bungoma), Amos Nyaribo (Nyamira), George Natembeya (Trans Nzoia), Timamy Issa (Lamu), Andrew Mwadime (Taita Taveta), Mwangaza Kawira (Meru), Mung’aro Maitha (Kilifi), Dhadhoo Gaddae ( Tana River), Adan Nathif (Garissa), Abdullahi Mohamed (Wajir) and Roba Ali of Mandera County.

Julius Malombe of Kitui County, Wavinya Ndeti (Machakos) , Mutula Kilonzo (Makueni), Jeremiah Ekamais (Turkana) , Ottichilo Wilber (Vihiga), Paul Otuoma (Busia), James Orengo ( Siaya), Anyang’ Nyongo (Kisumu), Gladys Wanga (Homabay), Ochilo Ayako (Migori) and Simba Arati (Kisii).

Austine Ogalohttp://www.lakeregionbulletin.co.ke
Lake Region Bulletin is your one stop multi-media platform for news and stories from the Lake Region counties of Kisumu, Siaya, Homabay ,Migori, Siaya, Kissi,Nyamira, Vihiga, Kakamega, Busia, Bungoma, Trans Nzoia, Nandi, Kericho and Bomet email:ogalo@lakeregionbulletin.co.ke austineogalo02@gmail.com

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest News